Závrat pri zmene polohy – 7 najbežnejších príčin

Určite ste sa už niekedy stretli s tým, že keď ste sa rýchlo postavili, tak ste dostali závrat alebo sa vám zahmlelo pred očami. Niektorí ľudia tento stav prežívajú častejšie ako iní.

V závislosti od príčiny nemusí ísť o dlhodobý problém. Ak však pociťujete mdloby alebo skutočne strácate vedomie, čo najskôr sa poraďte so svojím lekárom.

Tento pocit, keď sa chystáte omdlieť sa nazýva presynkopa. K presynkope dochádza, keď na krátky moment mozog nemá dostatok krvi, ktorá nesie kyslík a glukózu, aby mohol správne fungovať [1].

Bežné príčiny závratov

Mnoho ľudí presynkopu ignorujú a žijú si svoj život ako keby sa nič nedialo, čo nie je dobré, keďže niekedy môže presynkopa poukazovať aj na vážnu príčinu. Najlepšie je preto nechať sa vyšetriť lekárom, ktorý vám určí presnú diagnózu.

Závrat pri zmene polohy - 7 najbežnejších príčin

Potenciálne príčiny presynkopy

Ortostatická hypotenzia

Nazývaná aj posturálna hypotenzia. Ide o krátkodobý pokles tlaku v dôsledku zmeny polohy z ľahu do stoja. Skúsenosť s ňou má snáď každý jeden človek, pričom jej frekvencia stúpa s vekom a používaním určitých liekov [2].

Srdcová arytmia

Srdcová arytmia je stav, pri ktorom srdce bije buď rýchlejšie ako by malo alebo pomalšie ako by malo, prípadne nepravidelne. To môže viesť k zníženému prívodu okysličenej krvi do mozgu, čo vnímame ako závrat [3].

Lieky

Presynkopu môžu spôsobovať aj niektoré lieky na potlačenie bolesti, lieky na srdcovo-cievne ochoreniavysoký krvný tlak. Pokiaľ pri ich užívaní pociťujete závraty, tak je na čase poradiť sa s lekárom buď o zmene liekov, alebo úprave dávkovania.

Dehydratácia

Jedná sa o veľmi častú príčinu presynkopy. Dehydratácia rovnako spôsobuje aj nevoľnosť, slabosť a nízky krvný tlak. Vyriešiť sa to dá vcelku jednoducho, pravidelným prísunom obyčajnej čerstvej čistej vody.

Anémia

Anémia je stav, ktorý je charakteristický nízkou hladinou hemoglobínu – červeného krvného farbiva [4]. Na aktívne miesto hemoglobínu sa viaže kyslík v pľúcach, ktorý sa následne transportuje do celého tela.

V dôsledku nedostatku hemoglobínu sú tkanivá v organizme nedostatočne zásobené kyslíkom, čo sa prejavuje napríklad zvýšenou únavou, malátnosťou, bolesťami hlavy, chladnými končatinami alebo závratmi.

Hemoglobín, samozrejme, prenáša kyslík aj do mozgu, ktorý je mimochodom najväčším žrútom kyslíka v celom tele. Spotrebuje až 20 % z celkového množstva kyslíka v tele [5]. Preto je celkom ľahké predstaviť si, prečo sa práve s anémiou spájajú pocity závratu pri rýchlej zmene polohy.

Navýšenie množstva hemoglobínu si vyžaduje dostatočný prísun nie len železa, ale aj iných mikronutrientov (potrebných pri transporte železa a tvorbe červených krviniek), ktorých komplex nájdete, napríklad, aj v MegaHemo.

železo doplnok výživy MegaHemo

Autonómna neuropatia

Je to neurologické ochorenie, ktoré je charakteristické poškodením alebo znefunkčnením jedného alebo viacerých nervov kontrolujúcich vitálne funkcie. Môže ísť o nervy, ktoré prepájajú mozog s časťou srdca, čreva, pľúc, ciev a pod. Ak dôjde k poškodeniu nervov, ktoré kontrolujú srdcový tep a tlak, tak sa objavujú pocity mdloby.

Treba podotknúť, že závažnou, častou a zároveň najviac poddiagnostikovanou komplikáciou diabetes mellitus je tzv. diabetická autonómna neuropatia, čo znamená, že pozorované závraty môžu signalizovať aj rozvoj cukrovky [6].

Stres a záchvaty paniky

Stres je spúšťačom mnohých problémov nevynímajúc závraty. Záchvaty úzkosti sú často sprevádzané hlbokým a zrýchleným dychom, pri ktorom sa krv príliš rýchlo zbavuje oxidu uhličitého.

Krv s nižším obsahom oxidu uhličitého je zásaditejšia a ľahšie viaže kyslík, ale na druhej strane ho aj ťažšie uvoľňuje v tkanivách. No a špeciálne mozog je na dostupnosť kyslíka veľmi citlivý a pri jeho nedostatku sa dostavia závraty a točenie hlavy.

Následky stresu je možné minimalizovať použitím niektorých z 8 tipov.

Čo robiť, ak máte pocit na omdletie

Najlepšie, čo môžete spraviť v takejto chvíli, je ľahnúť si, prípadne si sadnúť a dať hlavu medzi kolená. V tejto polohe sa s veľkou pravdepodobnosťou vyhnete zraneniu pri páde v prípade krátkodobej straty vedomia.

Ako tomu predchádzať?

Najlepšie je samozrejme presynkope predchádzať. Ak s ňou máte skúsenosť, tak je dobré zvyknúť si na pomalé vstávanie. V prípade, že dlho ležíte a chcete sa postaviť, tak si najprv pomaly sadnite a počkajte, až následne pomaly vstaňte a pridržiavajte sa niečoho pre každý prípad.

Ak sa to opakuje pravidelne, tak čo najskôr kontaktujte svojho lekára, aby vás vyšetril a určil presnú príčinu presynkopy.

Avatar photo
Mgr. Lukáš Žid, PhD.

Internet je plný protirečivých tvrdení a falošných sľubov, tak som si povedal, že prečo doň nevniesť trochu vedecky overených faktov. Ako vyštudovaný chemik som prišiel do kontaktu aj s biológiou a farmáciou. Venoval som sa štúdiu pokročilých inteligentných nosičov liečiv. Moju pozornosť však upútali aj zaujímavé biochemické procesy v tele, a to akú úlohu v nich zohrávajú jednotlivé vitamíny, minerály a nutrienty. Tento záujem prerástol až vo vášeň a tak vám prinášam nie len články, ale aj funkčné a účinné produkty z oblasti zdravia.