Nad 29€ doprava zdarma!
Hepcidín – pravý dôvod nedostatku železa a anémie?
Každý, kto bojuje s anémiou alebo nedostatkom železa vie, aké je ťažké zvýšiť zásoby železa v tele. Mnoho ľudí skúša rôzne preparáty s obsahom železa, no často bezvýsledne. Ba, čo viac, príjem týchto preparátov je často doprevádzaný nepríjemnými pocitmi, vrátane bolesti brucha, nevoľnosti, hnačky, zápchy a pod.
Kvôli čomu sa naše telo bráni absorpcií železa? Odpoveď na túto otázku nám priniesol náhodný objav vedcov na prelome tisícročí. Objavili totiž v tele molekulu zvanú hepcidín, čím vrhli nové svetlo na túto problematiku.
Čo je to hepcidín?
Hepcidín je hormón. Z chemického pohľadu sa jedná o peptid tvorený reťazcom 25 aminokyselín, ktorý je tým najdôležitejším faktorom regulácie absorpcie železa v tráviacej sústave. Drvivá väčšina hepcidínu je tvorená hepatocytmi v pečeni.
Snahou každého človeka s nedostatkom železa je dostať železo z potravy do krvi. Vstrebávanie železa z potravy, ako vieme, prebieha v čreve a stena, ktorú železo musí prekonať, aby sa dostalo do krvi je tvorená z buniek, ktoré nazývame enterocyty. Pre železo nie je až tak náročné prejsť do vnútra enterocytov, najmä ak je viazané na organickú molekulu ako je napr. vitamín C, glycín alebo porfyrín (hém). Problémom pre neho je prejsť z enterocytov do krvi, lebo pri tomto kroku už do hry vstupuje prenášač železa (ferroportín) a samotný hepcidín.
Úlohou feroportínu je prenášať železo z bunky do krvi, až kým sa na neho nenaviaže hepcidín. Ten okamžite nenávratne blokuje jeho činnosť a bunka si musí vyrobiť nový prenášač. Teraz si poviete, že aký je ten hepcidín zlý a že kvôli nemu mám problém s nedostatkom železa a anémiou… Nie tak rýchlo.
Treba si uvedomiť, že hepcidín nás chráni. Dovoľuje železu prejsť tráviacou stenou, ak je to potrebné a blokuje jeho absorpciu v prípade, že ho máme dostatok.
Zápal
Možno sa teraz opýtate: „Prečo potom blokuje absorpciu železa ak ho mám málo?“ . Odpoveď je vcelku jednoduchá – zápal.
Hepcidín totiž vystupuje aj ako súčasť nášho imunitného systému. Naše telo vie, že pre svoje zdravie, rast a prežitie potrebuje železo, no zároveň vie, že železo na svoj rast a množenie potrebuje aj rôzne choroboplodné baktérie. Presne preto v prípade zápalu dochádza k uvoľňovaniu hepcidínu, čím sa železo udržiava vo vnútri buniek, kde je neprístupné pre baktérie. To je aj hlavný dôvod, prečo by sa počas infekcie nemali užívať doplnky výživy s obsahom železa.
Chronické zápalové ochorenia
Problém nastáva v prípade, ak človek trpí chronickým zápalovým ochorením, ako je syndróm dráždivého čreva, celiakia, krohnova choroba, ulcerózna kolitída alebo reumatoidná artritída. Pri chronických zápalových ochoreniach je hladina hepcidínu dlhodobo zvýšená, čo vedie k zníženému vstrebávania železa, jeho uvoľňovaniu zo zásob a tým pádom aj k rozvoju anémie. Takúto anémiu nazývame anémiou chronických ochorení, pričom sa jedná o druhú najčastejšiu anémiu po anémii z nedostatku železa.
Tak si zhrňme, čo zatiaľ vieme. Prvý prípad, kedy sa hepcidín uvoľňuje je ak máme v zásobách dostatok železa. Druhý prípad je, ak máme v tele zápal či už chronický, alebo akútny. Posledným prípadom, kedy sa hepcidín uvoľňuje je pri užívaní niektorých doplnkov výživy so železom.
Doplnky výživy a ich vplyv na absorpciu železa
Presne tak aj samotné užívanie železa môže blokovať jeho vstup do tela. Len si spomeňte na všetky bolesti brucha, nevoľnosť, hnačky, zápchy a podobné nepríjemné sprievodné javy užívania štandardných doplnkov výživy so železom. Železo, ktoré nie je viazané na hém alebo na iné molekuly ako je napr. aminokyselina glycín, môže v žalúdku a čreve vystupovať ako voľný ión.
Voľné železo veľmi ľahko podlieha oxidácii a redukcii, pričom vznikajú reaktívne oxidové radikály, ktoré môžu dráždiť črevnú stenu, vyvolať lokálny zápal a tým spustiť produkciu hepcidínu a v konečnom dôsledku blokovať vstrebávanie železa.
Blokované železo ostáva v tráviacom trakte a postupuje ďalej až do hrubého čreva. V hrubom čreve sú prítomné baktérie, ktoré vítajú prítomnosť železa a množia sa, čo nie je ani tak zlé, lenže nie každý má zdravú mikroflóru a u ľudí, ktorí majú problém s hnačkami, zápchami alebo bolesťami brucha, to ich problém iba zhoršuje.
Užívaním nevhodných doplnkov výživy so železom v nevhodnej forme si môžete paradoxne ešte viac poškodiť ako pomôcť. Je to taký začarovaný kruh… Čím viac železa užijete, tým väčší zápal spôsobí a tým viac hepcidínu blokuje jeho absorpciu!
Cirkadiánny rytmus a absorpcia železa
Pravdepodobne väčšina ľudí už počula o cirkadiánnom rytme. Sú to naše vnútorné hodiny, podľa ktorých telo vie, kedy vstávať, ísť spať, jesť, pracovať, oddychovať. Ovláda to všetko pomocou hormónov. Tak napríklad najvyššiu hladinu melatonínu máme ráno a jeho množstvo počas dňa klesá, naopak, najmenej kortizolu máme v noci a jeho množstvo po prebudení stúpa. Podobne nie je naša telesná teplota, krvný cukor alebo tlak krvi celý deň konštantné, ale menia sa v závislosti od fázy dňa.
Dobrou správou, ktorú vieme využiť vo svoj prospech je, že aj pre hepcidín sa pozoruje podobné správanie. Jeho hodnota je spravidla najnižšia ráno po zobudení a počas dňa stúpa, preto ak chcete z užívania železa vyťažiť absolútne maximum, najlepšie je, ak ho budete brať hneď ráno. Pre železo nie je vhodné rozdelenie dávky na menšie porcie počas dňa. Najlepšie spravíte, ak ho budete užívať naraz ráno.
Záver
Uvoľňovanie hepcidínu v tele sa najčastejšie zvyšuje prítomným zápalom v tele. Je potrebné vyvinúť maximálne úsilie na potlačenie zápalu, ak sa chceme zbaviť nepríjemných príznakov nedostatku železa.
Môžeme si pritom pomôcť aj cirkadiánnym rytmom, z ktorého sa zistilo, že najnižšie hladiny hepcidínu sú ráno po prebudení, preto berte doplnky výživy so železom prioritne ráno, ideálne nalačno. Ak sa objavia nepríjemné vedľajšie účinky, skúste presunúť jeho užívanie až po jedle a zapíjajte tablety s dostatočným množstvom na vitamín C bohatej tekutiny ako je džús.
Ak si vyberáte železo na užívanie, pravdepodobne sa nevyhnete skúšaniu rôznych produktov až natrafíte na doplnok, ktorý bude vám bude vyhovovať. Medzi najlepšie formy železa, ktoré spôsobujú minimálne tráviace ťažkosti patrí chelátové železo vo forme bisglycinátu železnatého (napr. MegaHemo) a hémové železo.