Monolaurín – viac ako len prírodné antivirotikum

Monolaurín má vcelku dobré zastúpenie a povesť na zahraničnom trhu. Predáva sa ako doplnok výživy, ktorý je propagovaný svojím pozitívnym účinkom na imunitný systém, mikroflóru čreva a svojimi antibakteriálnymi, antivirotickými a antifungálnymi vlastnosťami.

Z chemickej stránky sa jedná o lipid, ktorý vzniká spojením nasýtenej mastnej kyseliny laurovej s glycerolom. Jeho hlavným zdrojom je kokosový olej, ale nachádza sa aj v materskom mlieku a palmovom oleji. Naše telo si ho dokáže enzymatickou cestou vyprodukovať z kyseliny laurovej a glycerolu, ale nie je zatiaľ známe, do akej miery je tomu tak.

Pôsobenie

Antibakteriálne

Monolaurín posilňuje imunitný systém svojimi antibakteriálnymi účinkami. Je až 200-krát účinnejší proti baktériám ako kyselina laurová. Baktérie zabíja tým, že narušuje ich bunkovú stenu, čím sa ich obsah rozleje do prostredia. Je účinný proti širokému spektru ako grampozitívnych, gramnegatívnych, tak aj acidorezistentných (odolávajú kyslosti žalúdočného prostredia) baktérii. Pre zaujímavosť prikladám zoznam baktérii, proti ktorým sa v štúdiách ukázal ako účinný:

Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Streptococcus agalactiae, Group C Streptococcus, Group F Streptococcus, Group G Streptococcus, Streptococcus suis, Streptococcus sanguinis, Streptococcus pneumoniae serotype 3, Enterococcus faecalis, Listeria monocytogenes, Bacillus anthracis Sterne, Bacillus cereus, Peptostreptococcus species, Clostridium perfringens, Neisseria gonorrhoeae, Haemophilus influenzae nontypeable, Gardnerella vaginalis, Campylobacter jejuni, Bordetella bronchiseptica, Burkholderia cenocepacia, Pasteurella multocida, Prevotella melaninogenica, Bacteroides fragilis, Fusobacterium species, Pseudomonas aeruginosa, Acinetobacter baumannii, Mycobacterium phlei, Mycobacterium tuberculosis, Mycoplasma hominis.

Na druhej strane sa ukázal ako neaktívny proti baktériám ako je Escherichia coli alebo baktériám Salmonely (Salmonella minnesota).

Zistilo sa, že ženské tampóny napustené monolaurínom znižujú riziko vzniku syndrómu toxického šoku a potláčajú infekciu S. aureus. V nižších ako baktericídnych koncentráciách potláča produkciu toxínov baktériami.

Ukázal sa aj ako účinný bojovník proti Helicobacter pylori v ústnej dutine, kde pri užití ústnej vody s obsahom monolaurínua lyzínu došlo k potlačeniu infekcie, ktorá sa bežným čistením zubov nedá dosiahnuť [1].

Antimykotické

Ako súčasť kokosového oleja je známy svojim antimykotickým pôsobením. Ukázal sa ako účinný napríklad proti častým kvasinkovým infekciám vyvolaným C. albicans. Tieto kvasinky spôsobujú ochorenia kože, genitálií, hrdla a ústnej dutiny [1].  

Antivirotické

Ukazuje sa aj ako schopné antivirotikum, ktoré dokáže inhibovať ako ľudské, tak aj zvieracie vírusy. Je účinný proti vírusom herpes simplex 1 a 2, vírusu chrípky, osýpok, HIV, pneumovírusom, vírusu Epstein-Barrovej alebo cytomegalovírusom [2].

Možné aplikácie monolaurínu

Aj keď v dnešnej dobe zatiaľ nemáme dostatočné množstvo štúdii jeho účinnosti priamo v tele človeka, tak na základe vyššie uvedených vlastností pre neho existuje niekoľko možných využití. Môže byť užitočný pri liečbe a prevencii: mykóz, viróz, niektorých bakteriálnych infekcií, kožných ochorení a ako posilnenie imunitného systému.

kokosový orech s kokosovým olejom

Monolaurín je aktuálne dostupný vo forme doplnku výživy. Niektoré kokosové produkty obsahujú pomerne vysoké množstvo kyseliny laurovej. Tá sa v tele dokáže čiastočne meniť na monolaurín, ale ako už bolo spomenuté, tak zatiaľ nie je známe koľko kyseliny laurovej musíme prijať, aby si telo vytvorilo potrebné množstvo monolaurínu, ktorý by prinášal očakávaný terapeutický účinok.

Niektoré zdroje uvádzajú, že jeho dávku je dobré postupne zvyšovať z 1g až na 5g (u detí samozrejme menej). Jeden z predajcov dokonca odporúča 9g monolaurínu ako bezpečnú udržiavaciu dávku pre dospelých ľudí.

Momentálne je schválený FDA ako bezpečný pre použitie na území USA, ale neprikladá žiadne odporúčané dávkovanie. V EÚ som o ňom nenašiel ani zmienku a z Úradu verejného zdravotníctva som sa odpovede zatiaľ nedočkal. Každopádne na Slovensku sa aktuálne predáva niekoľko málo preparátov s jeho obsahom. Jedným z nich je napríklad Monolaurin ESSENS.

V drvivej väčšine prípadov sa používa vo výrobkoch na vonkajšie použitie ako sú šampóny proti lupinám, šampóny proti vypadávaniu vlasov alebo krémy a tyčinky na ošetrenie akné [3].

[1] L. A. Barker, B. W. Bakkum, a C. Chapman, “The Clinical Use of Monolaurin as a Dietary Supplement: A Review of the Literature”, Journal of Chiropractic Medicine, roč. 18, č. 4, s. 305–310, dec. 2019, doi: 10.1016/j.jcm.2019.02.004
[2] Monolaurin: Benefits, uses, forms, and side effects (medicalnewstoday.com)
[3] monolaurin – ADC.sk

Avatar photo
Mgr. Lukáš Žid, PhD.

Internet je plný protirečivých tvrdení a falošných sľubov, tak som si povedal, že prečo doň nevniesť trochu vedecky overených faktov. Ako vyštudovaný chemik som prišiel do kontaktu aj s biológiou a farmáciou. Venoval som sa štúdiu pokročilých inteligentných nosičov liečiv. Moju pozornosť však upútali aj zaujímavé biochemické procesy v tele, a to akú úlohu v nich zohrávajú jednotlivé vitamíny, minerály a nutrienty. Tento záujem prerástol až vo vášeň a tak vám prinášam nie len články, ale aj funkčné a účinné produkty z oblasti zdravia.