Anémia – riziko pre vaše srdce

Mnoho ľudí podceňuje dostatočný prísun železa či už zo stravy, alebo vo forme doplnkovej výživy, o čom svedčí aj fakt, že celosvetovo trpí anémiou až 1,62 miliardy ľudí, pričom každá druhá anémia je spôsobená nedostatkom železa [1]! Bez železa pri tom nie je možné vytvoriť zdravé červené krvinky schopné prenášať kyslík, keďže práve na železo v hemoglobíne sa kyslík viaže. V dôsledku jeho nedostatku dochádza k rozvoju anémie, čo zvyšuje riziko nízkeho krvného tlaku a dokonca srdcového zlyhania [2]!

Anémia a zlyhanie srdca

Anémia je stav pri ktorom naše telo nie je schopné produkovať dostatok červených krviniek potrebných k zásobovaniu tkanív v tele kyslíkom. Medzi najbežnejšie typy anémie patrí práve anémia z nedostatku železa.

Tá sa prejavuje zvýšenou únavou, bledosťou pokožky, celkovou slabosťou, dýchavičnosťou, bolesťami na hrudníku alebo zrýchleným srdcovým tepom. Mierna forma anémie nemá takmer žiadne významné komplikácie, ale s klesajúcim množstvom železa dochádza k zintenzívneniu a zmnoženiu komplikácií.

Pri anémii nemá telo dostatok červených krviniek na zásobenie telesných tkanív a musí pracovať s tým, čo má, to znamená, že na to, aby sa zachovalo dostatočné zásobovanie tkanív kyslíkom, musí srdce prepumpovať omnoho viac krvi [3]. Z tohto dôvodu môže neliečená anémia viesť až k zväčšeniu srdca (hypertrofická kardiomyopatia) alebo srdcovému zlyhaniu. Alarmujúcim je najmä fakt, že podľa štatistík je anemický každý druhý človek, ktorý prekonal srdcové zlyhanie [4].

…podľa štatistík je anemický každý druhý človek, ktorý prekonal srdcové zlyhanie.

Ak vám diagnostikujú anémiu z nedostatku železa, prediskutujte to v prvom rade so svojím obvodným lekárom, ktorý by mal vedieť posúdiť dôvody vedúce k vzniku anémie.

Dôvody nedostatku železa

Existuje mnoho dôvodov nedostatku železa. Niektoré dôvody sú vážnejšie ako iné, tak si ich teda poďme rozobrať. Medzi prvý a často aj hlavný dôvod nedostatku železa možno považovať nesprávny jedálniček, ktorý je chudobný na potraviny bohaté na železo ako je hovädzie, bravčové, teľacie alebo kuracie mäso,  ryby, prípadne vnútornosti ako je pečeň.

V prípade, že preferujete vegetariánsku stravu, tak je vhodné pridať do svojho jedálnička jedlá ako je tmavozelená listová zelenina, sušené ovocie (hrozienka, marhule), fazuľa, šošovica alebo sója. Pri rastlinných jedlách treba predovšetkým dbať o zvýšenú pozornosť pri ich príprave, aby sa z nich vyplavili fytáty, ktoré aj to málo železa viažu a bránia v jeho absorpcii v čreve. Taktiež je vhodné konzumáciu takýchto jedál kombinovať s pitím ovocných štiav s vysokým obsahom vitamínu C, ktorý sa v žalúdku viaže na železo a udržiava ho vo forme, v ktorej sa lepšie absorbuje v črevách.

Ďalším dôvodom nedostatku železa môže byť znížená absorpcia železa z dôvodu rôznych gastrointestinálnych porúch ako je celiakia, achlórhydria (málo žalúdočnej kyseliny) alebo  krohnova choroba [5].

Železo môžete vo významnej miere strácať krvácaním do tráviaceho traktu napríklad pri vredoch alebo aj pri silnej menštruácií. S nízkou hladinou železa sa často stretávame aj u žien v čase tehotenstva, keďže nemalú časť železa poskytujú svojmu dieťaťu.

Dôvody vzniku anémie

Ani zďaleka však nedostatok železa nie je jediným vinníkom anémie aj keď je najčastejším. Anémia je v jednoduchosti nedostatok červených krviniek, a preto všetko, čo súvisí s ich zníženou produkciou, resp. produkciou ich častí ako napríklad hemoglobínu, môže spôsobiť anémiu.

Na produkcii červených krviniek sa podieľajú aj vitamíny ako je riboflavín (vitamín B2), pyridoxín (vitamín B6), folát (vitamín B9) alebo kobalamín (vitamín B12).

Takisto môžete mať aj dostatok železa v zásobách, ale pri nedostatku medi sa železo nedokáže presúvať zo zásob do kostnej drene. Sú známe prípady, kedy sa anémia vyriešila až nasadením medi. Pre zvedavcov: je to spôsobené tým, že meď je súčasťou ceruloplazmínu – to je taká vcelku veľká molekulka – enzým, vďaka ktorej sa železo oxiduje, čím sa naviaže na transferín, ktorý je niečo ako prenášač, ktorý železo vezme a dopraví kam treba [6].

V prípade, že vaša anémia a nízky tlak súvisia s nedostatkom vitamínov B12 alebo folátu, tak je vhodné obohatiť svoj jedálniček o mäso, ryby, mliečne výrobky brokolicu, ružičkový kel, hrach, špargľu, cícer alebo hnedú ryžu. Ak je nedostatok B12 spôsobený nedostatočnou produkciou vnútorného faktoru, bude potrebné injekčné podávanie B12. To už, samozrejme, musí potvrdiť váš obvodný lekár, príp. špecialista.

Nízky krvný tlak ako dôsledok anémie

Znížená produkcia červených krviniek počas anémie môže spôsobiť nízky krvný tlak. Aj keď sa pozornosť venuje najmä vysokému krvnému tlaku, keďže je hlavným faktorom mŕtvice a infarktu, aj nízky krvný tlak môže byť dôvodom na obavy.

O nízkom tlaku hovoríme v prípade, ak systolický tlak (horné číslo) klesne pod 90 mm ortuti (mm Hg) alebo diastolický tlak (dolné číslo) klesne pod 60 mm Hg. Nízky krvný tlak môže spôsobiť závraty a mdloby a v závažných prípadoch môže byť nízky krvný tlak až život ohrozujúci. Pri anémii sa pozoruje aj tzv. ortostatická hypotenzia, čo sa prejavuje náhlym poklesom tlaku pri zmene polohy, napr., ak sa vám zatočí hlava pri rýchlom postavení sa z kresla alebo postele [7].

Anémia - riziko pre vaše srdce
Anémia môže stáť za nízkym krvným tlakom, ktorý spôsobuje závraty a mdloby (zdroj: Pexels)

Záver

Anémia môže spôsobovať nízky krvný tlak, vysoký tep a viesť až k zväčšeniu srdca a jeho zlyhaniu. Anémiu je možné monitorovať a stanoviť z krvných testov a na základe toho stanoviť najvhodnejšiu terapiu. Najčastejšie je to úprava jedálnička, dopĺňanie vitamínov a minerálov pomocou doplnkov výživy, prípadne injekčné podávanie vitamínu B12, ak to situácia vyžaduje.

Mimochodom, viete o tom, že všetky minerály a vitamíny potrebné k správnej krvotvorbe nájdete v ľahko stráviteľnej forme v doplnku výživy MegaHemo (kúpite tu)? Kúpou produktu podporíte nie len tento blog, ale aj tvorbu nových doplnkov výživy postavených na najnovších poznatkoch biochémie nášho tela pre krajšie a zdravšie zajtrajšky!

[1] B. De Benoist, E. Mclean. Worldwide prevalence of anaemia 1993-2005 who Global database on anaemia. 2008.

[2] R. Shah, A. K. Agarwal. Anemia associated with chronic heart failure: current concepts. Clin. Interv. Aging, 2013, 8, 111.

[3] Iron deficiency anaemia symptoms and treatments n.d. Available at: https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/nutritional/iron-deficiency-anaemia.

[4] G. Loncar, D. Obradovic, H. Thiele, S. von Haehling, M. Lainscak. Iron deficiency in heart failure. ESC Hear. Fail., 2021, 8, 2368–2379.

[5] S. Kaitha, M. Bashir, T. Ali. Iron deficiency anemia in inflammatory bowel disease. World J. Gastrointest. Pathophysiol., 2015, 6, 62.

[6] J. D. Huff, Y.-K. Keung, M. C. Thakuri, M. W. Beaty, J. Owen, I. Molnar. Copper Deficiency Anemia Is Not Uncommon in a Hematology Practice. Blood, 2005, 106, 1681–1681.

[7] What Is Orthostatic Hypotension? Causes, Treatment, Symptoms & Tests n.d. Cit 11. október 2022. Available at: https://www.medicinenet.com/orthostatic_hypotension/article.htm.

Avatar photo
Mgr. Lukáš Žid, PhD.

Internet je plný protirečivých tvrdení a falošných sľubov, tak som si povedal, že prečo doň nevniesť trochu vedecky overených faktov. Ako vyštudovaný chemik som prišiel do kontaktu aj s biológiou a farmáciou. Venoval som sa štúdiu pokročilých inteligentných nosičov liečiv. Moju pozornosť však upútali aj zaujímavé biochemické procesy v tele, a to akú úlohu v nich zohrávajú jednotlivé vitamíny, minerály a nutrienty. Tento záujem prerástol až vo vášeň a tak vám prinášam nie len články, ale aj funkčné a účinné produkty z oblasti zdravia.